Innowacje w dziedzinie szalunków ściennych – co warto wiedzieć?

Spis treści

Szalunki ścienne to niezastąpione elementy przy wznoszeniu zarówno domów jednorodzinnych, jak i wysokich budynków o różnym przeznaczeniu. Przez długie lata szalunki ścienne przeszły wiele zmian i uzyskały sporo usprawnień, które wpłynęły na ich wydajność, a także na efektywność prowadzenia prac budowlanych. Na jakie ich innowacje warto więc zwrócić uwagę?

Szalunki ścienne są wykonane z lekkich materiałów konstrukcyjnych

Szalunki ścienne wykonuje się obecnie z lekkich i niezwykle wytrzymałych materiałów. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości surowców oraz odpowiednich mieszanek stali, aluminium i włókna szklanego możliwe jest tworzenie elementów wysoce odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Pokryte są one specjalną powłoką, która chroni je przed bezpośrednim oddziaływaniem słońca. Są także niezwykle odporne na wilgoć oraz na niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Jeszcze wiele lat temu szalunki ścienne wykonywało się wyłącznie z drewna. Ich istotną wadą była wysoka waga. Drewniane elementy były także podatne na uszkodzenia. Nie nadawały się również do wielokrotnego użytku. Tym samym po zakończeniu prac pozostawało wiele odpadów budowlanych. Obecnie bardzo rzadko stosuje się takie rozwiązanie. Nowoczesne szalunki ścienne są ekonomiczną opcją zarówno w przypadku pojedynczych projektów budowlanych, jak i dla dużych firm budowlanych.

Zobacz także: https://meskiewydanie.pl/zalety-i-zastosowanie-szalunkow-sciennych-w-budownictwie/

Łatwy sposób obsługi szalunków ściennych

Kolejną istotną innowacją jest rozwój technologiczny, który spowodował zautomatyzowanie i usprawnienie systemów montażu szalunków ściennych. Praktycznie każdy taki produkt wyposażony jest w uniwersalne zaczepy, które pozwalają intuicyjnie łączyć poszczególne elementy, niezależnie od ich marki, wielkości lub zastosowanych materiałów do ich produkcji. Szalunki mogą być także wyposażone w różnorakie opcje regulacji, co pozwala tworzyć ściany o różnej grubości i nietypowych kształtach. Takie produkty można zakupić na przykład w firmie https://szalbud.pl/.

Do montażu szalunków ściennych nie są wymagane specjalne umiejętności i wiedza. Zazwyczaj obsługą i instalacją poszczególnych segmentów zajmują się odpowiednio przeszkoleni robotnicy budowlani. Po zastygnięciu betonu można w prosty sposób zdemontować szalunki, złożyć, a następnie przenieść w inne miejsce. W przypadku elementów o standardowej wielkości, wystarczy dwóch pracowników do ich transportu. Niebagatelne znaczenie ma w tym przypadku możliwość wielokrotnego użytku szalunków, bez konieczności wykonywania czynności konserwacyjnych w trakcie budowy.

Ostatnie posty

Popularne posty

Wybierz kategorię