Czym jest AZS?

atopowe zapalenie skory

Spis treści

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry to schorzenie, które obecnie uważane jest za chorobę cywilizacyjną. Związane jest z zanieczyszczeniem środowiska, a także ekspozycją na różnego rodzaju alergeny. Choroba ma podłoże genetyczne i nie da się jej całkowicie wyleczyć. Odpowiednia profilaktyka i pielęgnacja sprawią jednak, że uciążliwe objawy AZS znikną.

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłym stanem zapalnym, który dotyczy przede wszystkim skóry twarzy, szyi, ramion i nóg, często pojawia się w zgięciach kończyn, bywa mocno swędzący i uciążliwy. Na skórze utrzymuje się przewlekła pokrzywka, którą dodatkowo może podrażniać kontakt z alergenami. Osoby, które cierpią na AZS, bardzo często borykają się również z alergiami, nietolerancją pokarmową, a także astmą oskrzelową.

AZS u dzieci i dorosłych

Atopowe zapalenie skóry to choroba, która najczęściej objawia się już w dzieciństwie – większość dorosłych, którzy borykają się z AZS, pierwsze objawy miała w wieku niemowlęcym lub wczesnodziecięcym. Ryzyko zachorowania z wiekiem spada, co jednak nie oznacza, że nie można zachorować na AZS w wieku dorosłym.

Czynnikami, które mogą wywołać pierwsze objawy i późniejsze, dokuczliwe problemy skórne, są, między innymi: drażniące detergenty, proszki i płyny do prania, sierść zwierząt, kurz i roztocza, a nawet stres. AZS jest bowiem chorobą psychosomatyczną – przewlekły stres może zaostrzać objawy i powodować problemy z pozbyciem się ich.

Jak leczy się AZS?

Leczenie AZS polega przede wszystkim na łagodzeniu stanów zapalnych skóry za pomocą leków antyhistaminowych, maści i kremów leczniczych, a także preparatów, które pomagają w utrzymaniu właściwej bariery lipidowej skóry. W przypadku stanów ostrych często włączane jest leczenie kortykosteroidami, na które większość pacjentów reaguje bardzo dobrze. Z większym lub mniejszym nasileniem objawy AZS towarzyszą choremu przez całe życie.

W okresie remisji warto dbać o właściwą pielęgnację skóry, stosowanie kosmetyków przeznaczonych dla skóry atopowej, regularne natłuszczanie i nawilżanie. Dzięki temu skóra będzie mniej narażona na działanie czynników drażniących. Osoby, u których AZS powiązane jest z alergią pokarmową lub kontaktową, powinny wykonać testy alergiczne i w miarę możliwości unikać tego, co powoduje reakcje alergiczne.

Warto również zadbać o odpowiednia odzież. Chorzy na AZS powinni unikać obcisłych ubrań, wykonanych ze sztucznych tkanin, które podrażniają skórę. Najlepsza będzie przewiewna odzież wykonana z naturalnych tkanin, która pozwoli skórze oddychać.

Ostatnie posty

Popularne posty

Wybierz kategorię