Szukaj

Przetłuszczające się włosy – jak sobie z nimi poradzić?

przetluszczajaca skora glowy

Spis treści

Gdy włosy szybko się przetłuszczają, trzeba je myć praktycznie codziennie. W przeciwnym razie nasza fryzura będzie prezentowała się wyjątkowo kiepsko. Problem przetłuszczających się włosów może mieć wiele przyczyn – na niektóre nie mamy wpływu, jednak inne możemy wyeliminować.

Jedną z przyczyn przetłuszczających się włosów, na którą nie mamy wpływu, są problemy hormonalne. Może to być burza hormonów w okresie dojrzewania, problemy w okresie menopauzy, a także nadmiar testosteronu lub problemy z tarczycą. Warto więc najpierw wykluczyć wszelkie czynniki chorobowe, a dopiero potem szukać rozwiązania problemu z przetłuszczającymi się włosami. Inne przyczyny to także niestaranne mycie głowy, źle dobrane kosmetyki oraz choroby skóry głowy.

Wybieraj odpowiednie kosmetyki

Jak poradzić sobie z przetłuszczającymi się włosami? Jednym z pierwszych kroków jest zmiana kosmetyków na takie, które są przeznaczone właśnie do takich włosów. Warto wybierać szampony i odżywki, które mają w składzie ekstrakt z mięty, melisy, aloesu, trawy cytrynowej czy sosny. Te naturalne składniki oczyszczają skórę głowy z nadmiaru sebum.

Kolejną kwestią jest niska temperatura wody – umyte włosy płuczemy letnią lub chłodną wodą. Zbyt ciepła woda przesusza skórę głowy i pobudza gruczoły łojowe do intensywnej pracy. Raz na jakiś czas warto zastosować ziołowe płukanki – mogą to być gotowe, dostępne w aptekach lub samodzielnie zrobione z naparu szałwii, nagietka lub miętowej herbaty.

Zmiana diety i nawyków

Na szybkie przetłuszczanie się włosów może mieć wpływ nieprawidłowa dieta. Jeśli na naszym talerzu brakuje pełnowartościowych produktów, bogatych w witaminy i minerały, trudno się dziwić, że powstające w organizmie niedobory mają kiepski wpływ także na kondycję włosów. Im uboższa dieta, tym nasze włosy mogą przetłuszczać się szybciej.

Nie pomagają również nawyki, takie jak przeczesywanie włosów palcami, a także zbyt częste używanie wszelkich produktów do stylizacji: lakierów, żeli czy pianek. Być może fryzura wygląda dzięki nim lepiej, jednak mogą one nadmiernie obciążać włosy i pobudzać gruczoły łojowe do intensywnej pracy. Kiepskim nawykiem jest również mycie włosów wieczorem przed snem i pozostawianie ich na noc do samodzielnego wyschnięcia. Ciepło i wilgoć to doskonałe warunki do rozwoju drożdżaków, które powodują łupież, a także nadmierne przetłuszczanie się włosów. Najlepiej więc suszyć włosy suszarką od razu po umyciu, zwracając uwagę na to, by strumień powietrza był ciepły, ale nie gorący.

Ostatnie posty

Popularne posty

Wybierz kategorię