Szukaj

Ból w stawach – przyczyny i leczenie

bol stawow

Spis treści

Bóle w stawach mogą kojarzyć się z dolegliwościami osób w starszym wieku, w rzeczywistości jednak mogą dopaść każdego. Większość problemów ze stawami jest możliwa do wyleczenia, pod warunkiem, że właściwie zdiagnozujemy przyczynę. Jeśli więc ból towarzyszy nam przez dłuższy czas i nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższej przyszłości miał ustąpić, warto wybrać się do lekarza.

Dolegliwości w obrębie stawów mogą mieć różne natężenie i przebieg. Jeśli ból jest efektem urazu, jak zwichnięcie czy przeciążenie, pojawia się nagle, towarzyszy mu obrzęk i ograniczona ruchomość stawu. Bóle stawów mogą też narastać stopniowo – od lekkich do bardzo silnych. Zdarza się, że ból pojawia się tylko w nocy lub po intensywnym wysiłku. Tyle, ile jest rodzajów bólu, tyle może być przyczyn, które go powodują.

Przyczyny bólu w stawach

Wśród najczęstszych przyczyn bólu w stawach wymienia się choroby reumatyczne i zapalne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów czy dna moczanowa. Często towarzyszą im obrzęki, sztywność, stany podgorączkowe i kiepskie samopoczucie. Kolejną przyczyną są choroby zwyrodnieniowe, które dotyczą głównie osób w starszym wieku. Powstają zwykle w wyniku wieloletniego siedzącego trybu życia, ale ich przyczyną mogą być również nadwaga i otyłość, które są ogromnym obciążeniem nie tylko dla stawów, ale również dla całego organizmu.

Bóle stawów są też oczywistym następstwem ich urazów, takich jak złamania, zwichnięcia, nadmierne przeciążenie, wyczynowe uprawianie sportu. Stawy mogą również boleć w wielu chorobach ogólnoustrojowych. Gdy łamie nas w kościach, może to być jeden z objawów grypy, innych chorób zakaźnych, a także poważniejszych problemów zdrowotnych, jak zapalenie kości czy nawet nowotwory. Długotrwały ból stawów nigdy nie powinien być bagatelizowany – zamiast czekać, aż sam przejdzie, warto jak najszybciej wybrać się na konsultację lekarską.

Leczenie bólu stawów

Metody leczenia bólu stawów są ściśle związane z ich przyczyną. Jeśli przyczyną jest uraz, stosuje się unieruchomienie stawu, a także okłady, które zmniejszają opuchliznę. Gdy stawy bolą w wyniku zmian zapalnych, włączane są leki przeciwzapalne, które łagodzą dolegliwości. W wielu chorobach stawów świetne efekty daje rehabilitacja. Takie zabiegi, jak krioterapia, jonoforeza, prądy TENS czy ultradźwięki przynoszą ulgę na długo, pozwalają też na zahamowanie procesów chorobowych.

Ostatnie posty

Popularne posty

Wybierz kategorię