Szukaj

Jakie są przyczyny trądziku?

tradzik

Spis treści

Objawy trądziku, czyli nieestetyczne i wypełnione ropą pryszcze pojawiają się zarówno na twarzy, jak i na innych częściach ciała. To jedna z najczęściej występujących chorób dermatologicznych, która obniża jakość życia i może powodować wiele dodatkowych dolegliwości. Przyczyny trądziku mogą być różne, a od właściwej diagnozy zależy skuteczność leczenia.

Trądzik kojarzymy z problemem okresu dojrzewania i faktycznie najczęściej dotyka młode osoby, które są w fazie burzy hormonalnej. Może jednak pojawić się jednak u osób w różnym wieku, mieć różne podłoże i objawy. Zmiany skórne pojawiają się nie tylko na twarzy, ale również na szyi i plecach. Często otacza je stan zapalny, przez co bywają bardzo bolesne.

Jakie są odmiany trądziku?

Najczęstszym rodzajem trądziku jest trądzik młodzieńczy, którego przyczyną są zmiany hormonalne, a także stres. Zmiany w postaci bolesnych grudek lub zaskórników pojawiają się głównie na twarzy, rzadziej na plecach i innych częściach ciała. Uciążliwy jest również trądzik torbielowaty, który powstaje w wyniku zmian hormonalnych u osób w różnym wieku. Powoduje powstawanie wypełnionych ropą cyst, które długo się goją i mogą pozostawiać trwałe blizny.

Bardzo problemowy jest też trądzik różowaty, który dopada najczęściej osoby w wieku dojrzałym, po 40. roku życia. Jego głównym objawem jest silny rumień w obrębie twarzy. Co prawda, zmiany trądzikowe to głownie efekt zaburzeń hormonalnych, ale mogą również pojawiać się w wyniku stresu, prowadzonego trybu życia i nieodpowiedniej diety. Spore znaczenie mają również predyspozycje genetyczne.

Jak rozpoznać i leczyć trądzik?

Po właściwą diagnozę zmian skórnych zawsze warto wybrać się do specjalisty dermatologa. Próby samodzielnego leczenia, najczęściej przy użyciu popularnych, drogeryjnych kosmetyków, mogą spowodować więcej szkód i korzyści. Zamiast gładkiej cery możemy przyczynić się do zaostrzenia istniejących zmian.

Leczenie trądziku jest zależne od jego rodzaju i intensywności. Jeśli zmiany trądzikowe są w zaawansowanym stadium, konieczna może być farmakoterapia przy użyciu specjalistycznych środków. Trądzik w początkowym stadium można natomiast zaleczyć za pomocą odpowiednio dobranych dermokosmetyków, właściwej pielęgnacji twarzy, a także poprzez zmianę nawyków.

Nieestetyczne krostki na twarzy często powstają w wyniku niewłaściwej, mało wartościowej diety. Czasem wystarczy wyeliminować z codziennego jadłospisu produkty przetworzone, fast foody, nadmiar słodyczy czy słonych przekąsek, aby stan cery w widoczny sposób uległ poprawie.

Ostatnie posty

Popularne posty

Wybierz kategorię