Szukaj

Samochód nie chce zapalić, a akumulator jest sprawny: Co robić?

zamarźnięty samochód

Spis treści

Akumulator samochodowy to element, któremu często nie poświęcamy wystarczającej uwagi, a przecież ma on kluczowe znaczenie dla uruchomienia silnika i utrzymania w ruchu układów elektrycznych. Gdy nadejdzie zimna pogoda, konieczne jest sprawdzenie go wraz z innymi głównymi elementami samochodu, aby uniknąć niespodzianki, że pewnego dnia akumulator będzie rozładowany.

Głównym powodem, dla którego samochód nie chce zapalić jest rozładowany lub uszkodzony akumulator. W takim przypadku wymiana na nowy akumulator jest najbardziej doraźnym rozwiązaniem. Istnieją jednak inne, mniej znane przyczyny braku rozruchu samochodu, dlatego przyjrzymy się im w tym artykule.

Dlaczego mój samochód nie chce zapalić?

Oprócz akumulatora, który wymaga wymiany lub jest rozładowany, istnieją inne systemy, które mogą uniemożliwić normalny rozruch pojazdu. Może dojść do awarii rozrusznika. Bez tej ważnej części, bez względu na to, czy akumulator jest sprawny, po włączeniu zapłonu silnik się nie uruchomi.

O tym, że rozrusznik szwankuje, możemy stwierdzić, gdy usłyszymy charakterystyczny dźwięk wydawany przy nieudanych próbach uruchomienia samochodu. Jeśli po kilku sekundach te osobliwe dźwięki utrzymują się, warto nie forsować rozrusznika, by nie ponieść gorszych konsekwencji. 

Kolejnym elementem, który może ulec awarii i uniemożliwić uruchomienie silnika jest stacyjka. Aby zidentyfikować problem, wystarczy przekręcić kluczyk i spojrzeć na lampki ostrzegawcze na desce rozdzielczej. Jeśli się nie świecą, to możliwe, że jest to awaria wspomnianego przełącznika. Tak czy inaczej, będzie to usterka elektryczna gdzieś w obwodzie i potencjalnie będzie tańsza w naprawie niż rozrusznik.

Samochód nie odpala, gdy jest zimny

Może się zdarzyć, że samochód nie ruszy na zimno i nie jest to spowodowane usterką elektryczną, a przynajmniej nie do końca. Jeśli samochód to diesel, to może być uszkodzony czujnik lub świece żarowe.

Olej może być również winny temu, że silnik nie odpala. Z tego powodu oleje silnikowe posiadają oznaczenia, które informują nas w jakich zakresach temperatur pracują optymalnie. Jeśli używamy złego oleju, powinniśmy go jak najszybciej wymienić.

Nie możemy zapominać o tym, że możemy mieć do czynienia z usterką świec zapłonowych, czy to świec żarowych (w samochodach z silnikiem Diesla), czy też zwykłych świec zapłonowych, jeśli samochód jest benzynowy.

Ostatnie posty

Popularne posty

Wybierz kategorię