Szukaj

Jak działa recyrkulacja powietrza w samochodzie?

recyrkulacja

Spis treści

Prawie każdy samochód ma na desce rozdzielczej przycisk, który służy do recyrkulacji powietrza w przedziale pasażerskim. Wiele osób nigdy z niego nie korzystało i prawdopodobnie nie wie dokładnie jak działa i do czego służy.

Należy zauważyć, że w nowszych samochodach ten przycisk może już nie istnieć. W tych nowszych modelach recyrkulacja powietrza odbywa się automatycznie, gdy wnętrze samochodu tego wymaga. Przyjrzyjmy się więc, do czego służy recyrkulacja powietrza w kabinie pasażerskiej.

Do czego służy przycisk recyrkulacji powietrza?

Przycisk recyrkulacji powietrza służy do decydowania, skąd ma być pobierane powietrze do kabiny pasażerskiej: z zewnątrz (przycisk nie wciśnięty) lub z wnętrza kabiny pasażerskiej (przycisk wciśnięty).

Ma to szereg zastosowań, a także przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa jazdy. Naciśnięcie przycisku recyrkulacji wymusza przejście powietrza w kabinie pasażerskiej przez cały obwód, a więc przez poszczególne filtry powietrza. W ten sposób powietrze jest „przetwarzane”, ale nie odnawiane.

Głównym celem tej funkcji jest zapobieganie przedostawaniu się brudnego powietrza do przedziału pasażerskiego. Czyli brzydkie zapachy, kurz, spaliny… Należy go zatem stosować, jeśli przejeżdżamy przez tereny, gdzie jest dużo pyłu w powietrzu, lub w pobliżu fabryk czy rafinerii, które emitują spaliny i zapachy, a nawet w korkach, w tunelach czy w miastach o dużym zanieczyszczeniu, jeśli jedziemy za samochodami w złym stanie technicznym lub ciężarówkami….

Po naciśnięciu przycisku będziemy chronieni przed tymi oparami i cząsteczkami i przez kilka minut będziemy cieszyć się czystym powietrzem. Należy pamiętać, aby nie recyrkulować powietrza dłużej niż 10 minut. Powodem jest to, że w ten sposób nie odnawia się powietrze, a jest to wskazane między innymi po to, aby uniknąć senności.

Przycisk ten pełni również bardzo praktyczną funkcję, jeśli chodzi o szybkie schładzanie lub ogrzewanie wnętrza samochodu. Po uruchomieniu silnika i uruchomieniu klimatyzacji w celu regulacji temperatury wnętrza, należy odczekać kilka minut i włączyć recyrkulacje powietrza.

W ten sposób, przy każdym przejściu przez obieg klimatyzacji, powietrze będzie nieco chłodniejsze (lub cieplejsze, w zależności od tego, co chcemy osiągnąć, a co za tym idzie, system będzie musiał podjąć mniejszy wysiłek, aby regulować temperaturę. Dzięki temu szybciej osiągniemy idealną temperaturę.

Należy pamiętać, że w przypadku korzystania z systemu grzewczego, wskazane jest jak najszybsze wyłączenie recyrkulacji, aby zapobiec skraplaniu się wilgoci wewnątrz samochodu. Wiele modeli wyłącza jednak tę funkcję automatycznie.

Ostatnie posty

Popularne posty

Wybierz kategorię