Szukaj

Czy warto inwestować w nieruchomości w 2023 roku?

inwestowanie w nieruchomosci

Spis treści

Inwestycja w nieruchomości komercyjne była w ostatnich latach dobrym pomysłem na ulokowanie kapitału i uzyskiwanie pasywnego dochodu. Jednak w minionym roku trendy w nieruchomościach uległy wielu zmianom. Przede wszystkim, inwestorzy stali się ostrożniejsi, mając świadomość, że zakup nieruchomości nie zawsze będzie im się opłacał.

Kupno nieruchomości w ramach inwestycji cieszyło się sporym powodzeniem wśród osób, które dysponowały nadwyżką kapitału i chciały go ulokować w czymś, co nie traci na wartości. Podobnie było w przypadku zakupu nieruchomości w kredycie – wystarczyło taką nieruchomość wynająć, aby kredyt praktycznie spłacać się sam. W ostatnim czasie sporo się zmieniło – szybująca w górę inflacja, rosnące stopy procentowe, a także koszty energii sprawiły, że ceny zarówno na rynku wynajmu, jak i koszty kredytów mocno poszybowały w górę.

Inwestycja w nieruchomości za gotówkę

W 2023 z pewnością inwestorzy będą dłużej rozważali, zanim zdecydują się na zakup nieruchomości, które będą służyły im do uzyskania pasywnego dochodu. Trzeba liczyć się z tym, że zarówno na rynku pierwotnym, jak i na rynku wtórnym ceny nieruchomości stale rosną. Najmocniej widoczne jest to w największych miastach, gdzie nawet za niewielkie kawalerki ceny są wyjątkowo niekorzystne.

Zakup nieruchomości pod inwestycję wiązał się będzie z niższym poziomem zwrotu, a także z większym ryzykiem. Wynajem może się bowiem okazać ryzykowny w sytuacji, gdy ceny praktycznie wszystkich produktów i usług rosną dużo szybciej niż zarobki.

Inwestycja w nieruchomości w kredycie

Jeszcze większym ryzykiem będzie zakup nieruchomości w kredycie. Tutaj problemem może okazać się również niska przyznawalność kredytów hipotecznych. Inwestorzy, którzy chcą kupić nieruchomość, która będzie spłacała się ze środków uzyskiwanych z wynajmu, mogą mieć problem z uzyskaniem kredytu. Może się również okazać, że w przypadku stale rosnących stóp procentowych wysokość raty będzie większa niż to, co uda się zarobić na wynajmie.

Osoby, które myślą o inwestowaniu w nieruchomości, powinny stale monitorować trendy rynkowe w branży, zwracać uwagę na statystyki dotyczące kondycji finansowej najemców, a także prognozy dotyczące sytuacji w kredytach i ogólnie na rynku finansowym. Inwestycja w nieruchomości w 2023 roku nadal może być opłacalna, ale można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że mniej inwestorów zdecyduje się na taką formę lokowania kapitału w niepewnych czasach.

Ostatnie posty

Popularne posty

Wybierz kategorię