Szukaj

Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

postanowienia noworoczne

Spis treści

Zrzucić zbędne kilogramy, wydawać mniej pieniędzy, zbudować poduszkę finansową, dokształcać się, znaleźć nową pracę, rzucić palenie – to tylko kilka z popularnych punktów, jakie znajdują się na listach naszych postanowień noworocznych. Okazuje się jednak, że w większości przypadków zapał szybko mija, a pod koniec roku bilans zrealizowanych postanowień prezentuje się kiepsko. Jak to zmienić? Warto zastosować kilka prostych rad, aby postanowienia były możliwe do spełnienia.

Początek nowego roku to dobra okazja do podsumowań, a także do wprowadzania zmian do naszego życia. Postanowienia noworoczne dotyczą najczęściej tych obszarów, które obniżają jakość naszego życia, są powodem do zmartwień lub źródłem kiepskiego samopoczucia.

W robieniu postanowień warto jednak zachować rozsądek i trzeźwy osąd sytuacji – im więcej będzie się znajdowało na naszej noworocznej liście do zrobienia, tym większa jest pewność, że żadnego punktu nie uda nam się odhaczyć. Warto stawiać sobie realne, nawet niewielkie cele, które o wiele łatwiej jest zrealizować.

Metoda małych kroków

Postanowienia noworoczne warto realizować małymi krokami, o czym zdają się zapominać osoby, które tuż po nowym roku szturmują siłownie i kluby fitness zapisując się na wszystkie możliwe zajęcia. Takie postępowanie to prosta droga do szybkiego zniechęcenia. Lepszą opcją jest wybranie jednej aktywności fizycznej, którą lubimy, dzięki której dłużej wytrwamy w postanowieniach.

Podobnie jest w przypadku zmian w sferze finansowej – jeśli planujemy mniej wydawać, a więcej oszczędzać, nie zaczynajmy zachowywać się jak minimaliści, którzy rezygnują ze wszelkich życiowych potrzeb i przyjemności. Odkładając niewielkie kwoty, również można zbudować sobie poduszkę finansową. A nie doprowadzimy do sytuacji, gdy rzucimy się na kompulsywne zakupy.

Wsparcie w działaniu, małe nagrody

Nie od dziś wiadomo, że sukces o wiele przyjemniej odnosi się w towarzystwie. W pojedynkę smakuje zdecydowanie gorzej. Warto więc znaleźć sobie grupę wsparcia lub osoby, które mają podobne postanowienia noworoczne. Można się dzięki temu wspierać, motywować, a także na bieżąco monitorować postępy.

W wytrwaniu w postanowieniach pozwala również nagradzanie samych siebie. Realizację celu warto podzielić na krótkie odcinki czasu lub efektów, jakie chcemy osiągnąć. Gdy się to uda, zafundujmy sobie jakąś nagrodę – niekoniecznie musi mieć ona charakter materialny. Nagroda to znak, że osiągnęliśmy mały sukces – bardzo motywuje do dalszego działania i sprawia, że zniechęcenie przychodzi dużo później.

Ostatnie posty

Popularne posty

Wybierz kategorię