Szukaj

Ryczałt czy zasady ogólne?

opodatkowanie

Spis treści

Wybór formy opodatkowania to jedna z istotnych decyzji, jaką muszą podjąć świeżo upieczeni przedsiębiorcy. Ale nie tylko oni – często właściciele firm z długim stażem zastanawiają się nad zmianą formy opodatkowania. Decyzja powinna być przemyślana, gdyż zmiany w tej kwestii można przeprowadzić tylko raz w roku.

Forma opodatkowania to w dużym skrócie sposób wyliczania podatku dochodowego. A że płacenie podatków nie należy do przyjemnych obowiązków, jest oczywiste, że przedsiębiorcy szukają rozwiązań jak najbardziej korzystnych dla siebie. Do wyboru mają między innymi opodatkowanie na zasadach ogólnych oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Wybór konkretnego rozwiązania zależy od kilku czynników: branży, w jakiej działa firma, planowanych lub uzyskiwanych przychodów oraz kosztów, a także korzystania z ulg podatkowych.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych

Podstawową i najbardziej popularną formą opodatkowania są zasady ogólne. Decydują się na nie początkujący przedsiębiorcy z różnych branż, gdyż są proste do wyliczenia, dają wiele korzyści, a także nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o możliwość wyboru takiej formy opodatkowania.

Wysokość podatku oblicza się jako procent od dochodu: stawka 12 procent obowiązuje przy dochodach do 120 tysięcy złotych, a powyżej tej kwoty stawka rośnie do 32 procent. Zaletą takiego rozwiązania jest dosyć niska stawka podatku, możliwość wrzucania wydatków w koszty, a także korzystania z wielu dostępnych ulg podatkowych. Przedsiębiorcy muszą co miesiąc samodzielnie lub przy wsparciu biura księgowego wyliczać miesięczną zaliczkę na podatek i wpłacać ją do urzędu skarbowego. Mają również obowiązek prowadzenia KPiR, czyli księgo przychodów i rozchodów.

Ryczałt – nie dla każdego

Ryczałt jako forma opodatkowania jest rozwiązaniem prostym, ale niedostępnym dla każdego. Wysokość podatku liczy się jako procent, ale nie od dochodów, a od osiągniętego przychodu, bez względu na to, jakie przedsiębiorca poniósł koszty związane z jego uzyskaniem. Możliwość rozliczania się w ramach ryczałtu przeznaczona jest dla określonych branż i rodzajów działalności. Mogą z niego skorzystać firmy budowlane, przedstawiciele wolnych zawodów (tu rozrzut jest spory: od stomatologa aż po tłumacza czy grafika), pośrednicy handlowi, firmy prowadzące punkty gastronomiczne czy zajmujące się wynajmem samochodów.

Warto więc najpierw sprawdzić, jakie branże i zawody znajdują się na liście dopuszczającej opodatkowanie na podstawie ryczałtu. Dużym ułatwieniem dla podatników na ryczałcie jest brak konieczności prowadzenia księgi przychodów i rozchodów – wystarczy zwykła ewidencja przychodów.

Ostatnie posty

Popularne posty

Wybierz kategorię